INDIANAPOLIS, IN—The NCAA Division III Baseball Committee has announced the 55 teams that will compete in the 2010 NCAA Division III Baseball Championship.
Six teams will compete at four first-round sites; seven teams will compete at one first-round site; eight teams will compete at three first-round sites. All first rounds will use a double-elimination format. Thirty-six conference champions qualified automatically.
Winners of the eight first-round tournaments will qualify for the double-elimination championship at Fox Cities Stadium in Appleton, Wisconsin, May 8-June 1.
DATES/SITES/SEEDINGS:
May 19-23
Hosted by Augustana College (Illinois), Moline, Illinois
1. Buena Vista (29-11)
2. North Central (Illinois) (31-9)
3. Ripon (24-15)
4. Webster (33-9)
5. Rose-Hulman (29-12)
6. Illinois Wesleyan (23-20)
Hosted by the State University of New York at Cortland, Auburn, New York
1. SUNY Cortland (32-8)
2. St. John Fisher (28-12)
3. Oneonta State 28-11)
4. Skidmore (30-13)
5. Keene State (26-15-1)
6. Farmingdale State (24-15)
7. College at Brockport (23-16)
8. Castleton (32-13)
Hosted by Eastern Connecticut State University, Mansfield, Connecticut
1. Tufts (31-5)
2. Wheaton (Massachusetts) 32-8)
3. Western New England (33-10)
4. Eastern Connecticut State (30-13)
5. Worcester State (31-19-1)
6. Westfield State (30-9)
7. Massachusetts-Boston (28-15)
8. St. Joseph’s (Maine) (32-11)
Hosted by Kean University, Trenton, New Jersey
1. Johns Hopkins (38-4)
2. Kean (34-10)
3. Widener (25-12)
4. Alvernia (32-10)
5. Keystone (29-7)
6. Rowan (24-14-1)
7. Manhattanville (22-19-1)
8. Moravian (26-13)
Hosted by Linfield College, McMinnville, Oregon
1. Chapman (30-9)
2. Linfield (30-10)
3. Pomona-Pitzer (29-9)
4. Texas-Tyler (35-10)
5. Mississippi College (36-9)
6. Trinity (Texas) 32-7)
Hosted by Marietta College, Marietta, Ohio
1. Heidelberg (37-6)
2. Wooster (34-7)
3. Marietta (32-11)
4. Washington and Jefferson (32-10)
5. Adrian (29-11)
6. Thomas More (31-14)
7. Penn State-Behrend (29-14)
Hosted by Methodist University, Fayetteville, North Carolina
1. Shenandoah (34-8)
2. Salisbury (27-11)
3. Mary Washington (26-12)
4. York (Pennsylvania) (28-14)
5. LaGrange (26-17)
6. Bridgewater (Virginia) (23-18-1)
Hosted by University of Wisconsin, Whitewater, Whitewater, Wisconsin
1. Wisconsin-Whitewater (38-5)
2. St. Thomas (Minnesota) (33-7)
3. St. Scholastica (38-6)
4. Wisconsin-Stevens Point (29-15)
5. Carthage (28-16)
6. Aurora (27-14)
First-round matchups for the championship site will be as follows:
SUNY Cortland regional winner vs. Wisconsin-Whitewater regional winner
Eastern Connecticut State regional winner vs. Linfield regional winner
Marietta regional winner vs. Kean regional winner
Methodist regional winner vs. Augustana (Illinois) regional winner
Conferences receiving automatic qualification are as follows:
Conference | Automatic-Qualifier Team |
Allegheny Mountain Collegiate Conference | Penn State-Behrend |
American Southwest Conference | Texas-Tyler |
Capital Athletic Conference | Mary Washington |
Centennial Conference | Johns Hopkins |
College Conference of Illinois and Wisconsin | Illinois Wesleyan |
Colonial States Athletic Conference | Keystone |
Commonwealth Coast Conference | Western New England |
Commonwealth Conference | Widener |
Freedom Conference | Manhattanville |
Great Northeast Athletic Conference | St. Joseph’s (Maine) |
Heartland Collegiate Athletic Conference | Rose-Hulman |
Iowa Intercollegiate Athletic Conference | Buena Vista |
Landmark Conference | Moravian |
Liberty League | Skidmore |
Little East Conference | Massachusetts-Boston |
Massachusetts State College Athletic Conference | Worcester State |
Michigan Intercollegiate Athletic Association | Adrian |
Midwest Conference | Ripon |
Minnesota Intercollegiate Athletic Conference | St. Thomas (Minnesota) |
New England Small College Athletic Conference | Tufts |
New England Women’s and Men’s Athletics Conference | Wheaton (Massachusetts) |
New Jersey Athletic Conference | Kean |
North Coast Athletic Conference | Wooster |
North Eastern Athletic Conference | Castleton |
Northern Athletics Conference | Aurora |
Northwest Conference | Linfield |
Ohio Athletic Conference | Heidelberg |
Old Dominion Athletic Conference | Bridgewater (Virginia) |
President’s Athletic Conference | Thomas More |
Skyline Conference | Farmingdale State |
Southern California Intercollegiate Athletic Conference | Pomona-Pitzer |
Southern Collegiate Athletic Conference | Trinity (Texas) |
St. Louis Intercollegiate Athletic Conference | Webster |
State University of New York Athletic Conference | College at Brockport |
USA South Athletic Conference | Shenandoah |
Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference | Wisconsin-Whitewater |
Pool B | |
Chapman | |
LaGrange | |
St. John Fisher | |
St. Scholastica | |
Pool C | |
Alvernia | |
Carthage | |
Eastern Connecticut | |
Keene State | |
Marietta | |
Mississippi College | |
North Central (Illinois) | |
Oneonta State | |
Rowan | |
Salisbury | |
SUNY Cortland | |
Washington and Jefferson | |
Wisconsin-Stevens Point | |
York (Pennsylvania)
(Courtesy NCAA) |